Když se na sebe díváte každé ráno do zrcadla, zdá se vám, že vaše vlasy vypadají stále hůř a hůř? Možná to bude tím, že jsou zničené a potřebují pomoc! Nevíte, kde začít? Všechny důležité informace, které se týkají regenerace vlasů, vám nabídneme v našem dnešním článku.
Na vlasy, které nápadně připomínají pometlo nebo vrabčí hnízdo, rozhodně není pěkný pohled. Jenže, jak k péči o ně správně přistoupit, když nás to nikdy nikdo nenaučil? Rozhodně totiž neplatí, že kštice ke své kráse potřebuje jen pravidelné mytí a česání.
Poškození, ke kterému může průběžně docházet, může mít mnoho společného se stářím vlasových vláken a některých jejich částí. (Věděly jste, že konečky vlasů jsou úplně nejstarší a proto jsou tak citlivé na to, jak se s nimi zachází?) Další možnou hrozbu pak může představovat nesprávná pečující rutina, péče o vlastní zdraví (kterou mnoho z nás zanedbává) či volba nesprávné kosmetiky.
Od této chvíle to ale budete díky níže uvedeným informacím a tipům dělat všechno správně!
Jak obnovit poškozené vlasy?
Hned na úvod článku si nebudeme lhát do kapsy. Pokud jsou vlasy hodně poškozené a zničené, rozhodně nepůjde o proces, který by trval pět minut. Někdy se mohou vlasy dávat z prožitého šoku dohromady i po dobu několika měsíců. Chce to tedy trpělivost a správně zvolenou strategii, která vám může pomoci s rychlejším dosažením výsledků.
Někdy může být zásadní i dlouhodobá spolupráce s kadeřníkem, kterému věříte. Pokud jsou vlasy například kompletně spálené od peroxidu nebo od žehličky, jediné, co je může (relativně) zachránit, aby se mohly postupně vzpamatovat, je správně zvolený střih.
Vnější a vnitřní regenerace vlasů
Zajímá vás hloubková regenerace vlasů, ale nemáte nejmenší potuchy, jak se jí dá docílit? V první řadě je důležité si říct, že regenerace existuje dvojího typu, a to vnější a vnitřní.
Zatímco ta vnější obvykle zahrnuje používání kvalitních vlasových přípravků a úpravu pečující rutiny, ta vnitřní obvykle zahrnuje upravenou vnitřní výživu, díky které mohou mít vlasy dostatek živin pro svůj normální růst a vzhled.
Ani jeden z těchto způsobů regenerace nelze považovat za lepší nebo horší. Důležité jsou pro naši krásu oba.
6 tipů, jak regenerovat vlasy
Tip | Popis |
---|---|
Doplňky stravy | Užívání vitamínů, minerálů a bylinek (např. kopřiva, kvasnice, přeslička) pro zlepšení výživy vlasů. |
Přírodní kosmetika | Používání šamponů a kondicionérů bez parabenů a silikonů, s obsahem přírodních látek jako aloe vera nebo kopřiva. |
Zastřihnutí vlasů | Odstranění poškozených konečků vlasů profesionálním kadeřníkem pro podporu regenerace. |
Omezení tepelného stylingu | Vyhněte se kulmám a žehličkám, používejte fén na nízké teploty a chraňte vlasy před lámáním. |
Ochrana před sluncem | Používání produktů s UV filtrem a nošení pokrývky hlavy při slunném počasí. |
Hedvábné pomůcky | Používání hedvábných povlaků na polštáře nebo spacích čepic pro minimalizaci poškození vlasů třením. |
Doplňky stravy na vlasy
Vlasy vám padají, nechtějí dobře růst a celkově vypadají, že nejsou ve své nejlepší kondici? Klíčovým pilířem je v tomto směru stabilní přísun vitamínů, minerálů a bylinek. Některé mohou podporovat pružnost vlasů, další zase mohou chránit buňky vláken před předčasným poškozením a stárnutím.
Doplněk stravy na vlasy a na podporu jejich růstu by měl určitě obsahovat:
A mnoho dalších látek.
Také nezapomínejte na to, že je důležité takový doplněk užívat po dobu několika týdnů až měsíců. Jedná se totiž o proces, jehož výsledky nejsou vidět přes noc.
Přírodní kosmetika
Vlasy, které si v poslední době něco zažily, vám poděkují i za citlivou volbu kvalitní pečující kosmetiky. Snažte se v péči upřednostnit především přírodní šampony a kondicionéry, které neobsahují parabeny, sulfáty či silikony, a které obsahují vysoký podíl přírodních a pečujících složek.
Známkou kvalitního přírodního šamponu je, když v jeho složení najdete:
- Kofein
- Aloe vera
- Extrakt z kopřivy
- Extrakt z konopí
- Extrakt z levandule
A mnoho dalších.
Kondicionér by měl v nejlepším případě pocházet od stejného výrobce a v jeho složení byste měly objevit kromě kofeinu i kurkumu a panthenol. Všechny tyto látky vlasy nejen šetrně vyčistí a vyživí, ale také přispívají k lepšímu rozčesávání, ochraně a upravenějšímu zevnějšku.
Ustřihněte vše, co vypadá nezdravě a špatně
Jak už bylo řečeno, jakmile vyhodnotíte, že vlasy na tom nejsou zrovna nejlépe, je důležité se toho nebát a vše poškozené ustřihnout. Samozřejmě, můžete to zkusit doma, profesionální střih od kadeřníka, který vlasům rozumí, však ničím nenahradíte.
Tepelný styling
Stopku by měl dostat (alespoň na nějakou dobu) i tepelný styling, který vlasy připravuje o vláhu a může způsobit jejich vysušování, poškozování a lámání. Například vlnité vlasy dokážete vykouzlit i díky speciálním válečkům a skřipcům na vlasy, takže vůbec nemusíte brát do ruky kulmu.
Co se týče fénování, k němu přistoupit občas můžete. Nikdy ale nevolte příliš vysokou teplotu, nezapomínejte dodržovat zdravou vzdálenost fénu od hlavy a nikdy nefoukejte vlasy, když z nich ještě viditelně odkapává voda. (Vlasy by měly být spíš vlhké.)
Ochrana před sluncem
Ano, i slunce a jeho UV paprsky mohou mít na vlasy zničující vliv. Kromě toho, že slunce může přispívat k vyblednutí barvy, může vlasy taktéž citelně vysušovat. Proto používejte laky na vlasy a další ochranné prostředky s UV filtrem. Během slunných dní pak také nezapomínejte nosit pokrývku hlavy.
Hedvábné pomůcky
Možná jste to netušily, ale na vlasy a jejich vzhled může mít negativní vliv i váš polštář. Pokud jsou jeho vlákna příliš hrubá, tření vlasů o něj může taktéž způsobovat poškození. Z toho důvodu vyzkoušejte hedvábné (nebo saténové) povlaky. Alternativu pak představují speciální spací čepice.
Co bychom vám tedy poradili na závěr? Především to, že je opravdu důležité kombinovat doplňky stravy na podporu růstu vlasů spolu s kvalitní přírodní kosmetikou. Následně pak zkoušejte i další tipy z tohoto článku, které mohou proces regenerace vlasů ještě trochu zrychlit.