Aby byly naše vlasy za všech okolností krásné a zdravé, musíme je pravidelně umývat. Málokdo z nás ale ví, jak často by to mělo být a jak přesně by to mělo probíhat. Abyste předešli střádání dalších hříchů, podíváme se na to, jak by se to mělo dělat správně.
Když si nějaký čas neumyjeme vlasy, je to na nich znát. Nejen, že jsou mastné u hlavy, což nevypadá ani trochu hezky, ale také mohou být zplihlé a bez lesku. (Ulpí na nich prach a další nečistoty.) Vůbec nemluvíme o tom, že se mohou začít cuchat, nebo se v nich zabydlí nezvaní návštěvníci, kteří se začnou šířit i do našeho okolí.
Aby se tak nestalo, stačí si vlasy pravidelně mýt. Jenže, to se lehko řekne, ale mnohdy hůře udělá. Špatná technika, ale také nevhodná frekvence nám může spíše uškodit.
Víte, jak to dělat správně?
Jak často si mýt vlasy
Vlasy bychom si měly mýt podle aktuální potřeby. To ale neznamená, že by to mělo být každý den. Jak tomu správně rozumět?
Úplně jednoduše. Většina z nás si umývá vlasy v okamžiku, kdy je na nich jasně patrná mastnota. U někoho to může být den po umytí, u jiného třeba za tři, nebo za čtyři dny. Vše závisí na tom, jak rychle pracují vaše mazové žlázy a také na tom, jaký máte typ vlasů. (Pokud máte hodně mazu a zároveň máte jemné rovné vlasy, progres do délek bude znatelnější než u někoho, kdo má vlasy vlnité a mazové žlázy mu pracují trochu pomaleji.)
Velký vliv na frekvenci umývání vlasů má i:
- Pocení (ve fitku, pod čepicí, přes léto…)
- Používání stylingových přípravků
- Ulpívání dalších nečistot (prach atd.)
Samozřejmě, nemá smysl oddalovat umývání vlasů ve chvíli, kdy se vrátíte ze stěhování, z plesu, během kterého jste použily lak, gel a spoustu dalších vlasových přípravků, nebo po pobytu v sauně. Když se ale nic podobného neděje, je vhodné trochu zvolnit. I když si to nejspíš odmítáte připustit, vaše vlasy se mohou více mastit kvůli tomu, že je příliš často myjete. (A ony se tomu vehementně brání.)
Z toho důvodu se naučte mýt si vlasy zhruba za 2-4 dny. Uvidíte, že jakmile se vám podaří tento interval jednou prodloužit, vydrží hezké mnohem dýl.
Správné mytí vlasů
Umývání vlasů je něco jako čištění zubů. I když to děláme všichni, málokdo ovládá správnou techniku. V první řadě je důležité udělat revizi vašich vlasových přípravků. Všechny by měly pocházet ze stejné řady a měly by být na odpovídající typ vlasů.
Co se týče samotného umývání, důležitá je čistá a ne příliš horká voda. Množství šamponu by mělo být spíš menší. Velkou roli při jeho distribuci hraje jeho smíchání s vodou, jejíž dostatek zajistí kvalitnější pěnu. Extrémně důležité je i použití kondicionéru a čas od času i masky. Dávejte si ale opravdu dobrý pozor na to, aby se vám povedlo jejich zbytky dokonale umýt. Po jednom kole šamponování už vlasy znovu nemyjte. V neposlední řadě nezapomínejte, že šampon by měl přijít jen na pokožku hlavy. (Zbytek vlasů umyje jeho oplach.) Kondicionér zase patří jen do délek.
Příliš časté mytí
Možná si myslíte, že příliš časté umývání vlasů vám nemůže vůbec nijak uškodit. Pravda je ale zcela někde jinde. Šampon vám může v extrémních případech poničit strukturu vlasového vlákna. Dobře si nedělají ani lidé, kteří si škrábou pokožku hlavy, aby z ní odstranili nečistoty. Velkým strašákem pro vás mohou být i lupy.
Krásné vlasy i bez šamponu
Jak se kolem nás rozšiřuje debata o ekologii a o životním prostředí, hodně z nás začíná přemýšlet nad tím, jak mýt vlasy bez šamponu. Je to vůbec možné? Ano, v některých určitých případech je.
Některé ženy zkouší umývání vlasů čistou vodou. To ale nemusí vždy fungovat. Zvlášť, pokud používáte těžké vlasové přípravky, které je potřeba pořádně odstranit. V případě zanedbatelného ušpinění by vám to však mohlo pomoci. Jiné dámy upřednostňují mytí vlasů jablečným octem, o kterém se říká, že má prospěšný vliv na zdraví vlasové pokožky.
Opět to ale nemusí řešit všechny případy a nemusí to být ideální řešení pro každého, kdo má o vyzkoušení této metody zájem. Z našeho pohledu je určitě vhodnější umývání vlasů šamponem, po kterém uděláte vlasový oplach z jablečného octa. Kromě kvalitnějšího vyčištění budete těžit z jeho zklidňujících účinků.