Slabé a lámavé vlasy jsou velmi problematické. Přitom je má velká spousta z nás. Jsou křehké vlasy výsledkem genetiky, nebo naší špatné péče? Pokud je extrémní lámání vlasů i váš denní chléb, mrkneme se společně na vše, co by vám mohlo pomoci tento nešvar vyřešit.
Kdo se vydá do bitvy proti lámání vlasů, ten musí počítat s tím, že ho čeká běh na pořádně dlouhou trať. Proto bychom neměly přepálit začátek, jinak by se mohlo stát, že svou novou rutinu udržíme sotva jeden týden. Což by byla velká škoda. Správný postup totiž může zamezit dalšímu poškozování a může vlasy podpořit v novém (a hlavně zdravém) růstu.
Pojďte se podívat, co na lámavé vlasy bude platit nejlépe.
Příčiny lámání vlasů
To, jak naše vlasy vypadají a jak se chovají určuje do velké míry naše genetika. Ovšem, stejně, jako je tomu třeba u tělesné váhy, na ní nelze svalovat úplně všechno. Za spoustu věcí si totiž můžeme my samy.
Velký vliv na lámavost vlasů má například:
- Špatná výživa vlasů
- Nevhodně sestavený jídelníček
- Stres
- Vysušování (fénem, kulmou, žehličkou ale třeba i odbarvováním)
- Nadměrný styling
- Nadměrné umývání vlasů
- Nošení špatných gumiček (zvlášť těch, které obsahují kovové části)
- Absence zastřihávání konečků
- Používání špatného hřebene
Krásné vlasy nebudete mít ani v případě, že máte neléčené onemocnění štítné žlázy, která má velký vliv na hormonální činnost ve vašem těle. Velmi nebezpečné jsou i poruchy příjmu potravy.
Suché a lámavé vlasy
Větší sklony k lámání budou mít i přirozeně suché vlasy. Proto je důležité vědět, jak s nimi správně zacházet. V první řadě budete potřebovat kvalitní přípravky na vlasy, které uhladí jejich povrch. (Ale ne tím, že je obalí silikonem.) Samozřejmostí by měly být i pravidelné vlasové masky a zábaly pokožky hlavy, které můžete aplikovat i na konečky a do délek. V případě, že budete muset použít nástroj pro tepelnou úpravu, vždycky naneste přípravek, který vlasy chrání před působením vyšších teplot.
Jak zachránit lámavé vlasy
Když ani tohle všechno nepomáhá, budete se muset uchýlit k trochu radikálnějšímu řešení.Ale nebojte. Jen na přechodnou dobu. Pokud jsou vaše vlasy doopravdy hodně zničené, přestaňte se odbarvovat a barvit. Také poproste kadeřnici, aby vám zkrátila vlasy až tam, odkud vlasy vyrůstají nepoškozené. Což může být někdy pěkný kus u ramen, nebo v oblasti brady. Dále se držte toho, co jsme uváděli výše.
Šampon na lámavé vlasy
Na trhu máme i přípravky proti lámání vlasů. Například přírodní šampony a kondicionéry. Při výběru se zaměřte zejména na přírodní složení šamponů. V jejich složení hlede látky jako kofein, šťávu z aloe vera a extrakty z máty, kopřivy nebo konopí. Správný kondicionér by měl obsahovat panthenol, kurkumu a kofein.
Maska na lámavé vlasy
Pokud je vám líto utrácet spoustu peněz za kupované masky na lámavé vlasy, můžete si vyrobit svoji vlastní. K její přípravě vám budou bohatě stačit ingredience, které máte v ledničce.
Použijte: 1 hrnek mléka, 1 lžíci medu
Obě ingredience zavřete do plastového rozstřikovače a pořádně je spolu protřepejte. Tekutinu pak nastříkejte do vlasů a nechte ji působit 10-20 minut poté, co jste si umyly vlasy šamponem. Následně masku spláchněte teplou (NE vroucí) vodou.
Vitamíny a bylinky proti lámavým vlasům
Naše vlasy nebudou mít dostatek síly k růstu, pokud jim nedáme správnou výživu, která se postará o to, aby byl v pořádku už jejich základ. (Je to jako s domem. Pokud jsou základy nekvalitní, dům spadne, nebo ho odnese první silnější vítr.) Na co se ale zaměřit?
Dobrou volbou pro vás bude:
- Vitamín E
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín A
- Vitamín C
- Přeslička rolní
- Kopřiva dvoudomá
- Železo
- Zinek
- Ženšen
- Aloe vera
- Pískavice řecké seno
Velmi důležité jsou i kvalitní proteiny, které získáte z masa, luštěnin a mléčných výrobků.
Péče o vlasy
Aby vlasy zbytečně netrpěly, dáme vám ještě pár dobrých rad, které se vám budou v blízké budoucnosti hodit. V první řadě dávejte opravdu dobrý pozor na to, jakou při umývání vlasů používáte teplotu. Co se týče šamponu, ten vždy aplikujte jen k vlasovým kořínkům a nikoliv až do délek. Když vlasy opláchnete pod sprchou, délky se jemně vyčistí tím, že po nich šampon samovolně steče. Nikdy si nečesejte vlasy bezprostředně poté, co jste je umyly. Ideálně se také vyvarujte nošení příčesků, které mohou být pro vaše přírodní vlasy příliš těžké.
Jak nyní postupovat?
A co dál? Vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy, které obsahují všechny výše uvedené látky. Díky tomu máte jistotu, že vaše vlasy získají komplexní výživu a přestanou se lámat. V neposlední řadě neignorujte ani nutnost lepší péče o svůj zevnějšek, protože tím dříve uvidíte první pozitivní změny.