Vitamín A: Zlepšuje pleť a chrání vaše oči

Trápí vás akné, nebo zhoršující se zrak? V tom případě byste měli zaměřit svou pozornost na účinky vitamínu A. Kromě těchto nešvarů si umí poradit i s celou řadou dalších zdravotních potíží, které dnes trápí skoro všechny z nás. Říkáte, že takto ho ještě neznáte? V tom případě rozhodně pokračujte ve čtení.

Vitamín A je rozpustný v tucích. To znamená, že oproti těm, které jsou rozpustné ve vodě si ho dokáže naše tělo nějakou dobu podržet. Díky tomu může v případě potřeby sáhnout do vytvořených zásob a využít ho i později. (Nepotřebné vitamíny rozpustné ve vodě se obvykle vyloučí močí.) 

Zajímavostí vitamínu A je skutečnost, že je pro nás nezbytně důležitý už v děloze. Hlavně proto, že přispívá ke správnému vývinu dosud nenarozeného dítěte. Málokdo ale tuší, že jeho účinky dokážeme ocenit i při každodenní péči o naši (často problematickou) pleť.

Na co vitamín A působí?

Vitamín A má v našich tělech napilno. Proto bychom mu ho měli každý den dodávat v přiměřených dávkách. 

Poté dokáže:

Specializovaná kosmetika pro úspěšný růst vlasů

Výrobky VLASIMO® byly vyvíjeny s jasným cílem: 1️⃣ Podpořit růst vlasů, 2️⃣ zmírnit vypadávání a 3️⃣ výrazně oživit vlasové folikuly pro tvorbu nových vlasů.

NASTARTOVAT VLASY

 • Chránit náš zrak
 • Chránit naše tělo před některými typy rakoviny (riziko jiných ale zase zvyšuje)
 • Posílit náš imunitní systém
 • Posilovat strukturu kostí
 • Zajistit zdravou reprodukci a růst dítěte v děloze

Účinky vitamínu A na kůži

Jak už jsme nastínili v úvodu článku, vitamín A má přímý vliv i na kůži. Například v létě před dovolenou ho využijete ve formě potravinových doplňků s betakarotenem, který má za úkol usnadnit nám opalování. Také se o něm hovoří v souvislosti s prodloužením opálení. Protože je ale nadměrný pobyt na slunci (kvůli UV záření) škodlivý, zároveň chrání naši kůži před zvýšeným poškozováním. To ovšem neznamená, že vyběhnete ven bez krému s odpovídajícím ochranným faktorem. (Zvlášť, pokud se pokaždé ošklivě spálíte.)

Vitamín A se vám bude hodit i v případě, že trpíte na akné. Ačkoliv zatím nebylo přesně prokázáno, jak je tato jeho funkce možná, vědci se přiklánějí k názoru, že jeho nedostatek může vést k nadměrné produkci látek, které mohou posléze ucpávat póry. Což je primární důvod toho, proč ke vzniku akné dochází.

vitamín na vlasy

Vitamín A na talíři

Vitamín A je hojně zastoupený v naší každodenní stravě. I přesto se hodí mít představu o tom, kde všude ho najdete.

Pochutnat si na něm můžete ve formě:

 • Tuňáka
 • Lososa
 • Paštiky z husích jater
 • Kozího sýra
 • Čedaru
 • Sýru Camembert
 • Vajec vařených natvrdo
 • Kaviáru
 • Sýru feta

Pokud vás děsí, že všechny potraviny na výše uvedeném seznamu jsou živočišného původu, můžeme vás uklidnit. S vitamínem A se potkáte i v bezmasé stravě. Obsahují ho třeba sladké brambory, kapusta, vodnice, mrkev nebo špenát. Hodně se vyskytuje i v mangu, grapefruitech, vodních melounech a nektarinkách

vitamín a mrkev

Předávkováním vitamínem A

I když je vitamín A pro naše zdraví potřeba, nesmí se to s ním přehánět. Jak už víte, tělo si ho dokáže schovat na pozdější dobu, takže je celkem snadné se jím při neopatrném zacházení předávkovat.

Hypervitaminóza se pak může projevit:

 • Nevolnostmi
 • Závratěmi
 • Bolestmi hlavy

V nejtěžších případech vám může hrozit dokonce i smrt. Nikdy proto nepřekračujte maximální přípustné množství vitamínu A, které činní 800 μg za den.

Abyste měli vše pod naprostou kontrolou a nechali vitamín A pracovat pro vás, zkuste užívat v Česku vyrobený potravinový doplněk VLASIMO®. Vzhledem k účinnému složení, které obsahuje dalších 18 tělu prospěšných látek (přeslička rolní, pivovarské kvasnice, MSM, hydrolyzovaný kolagen…) se můžete těšit z rychle rostoucích, lesklých a objemných vlasů, pevných nehtů a z mladistvě hladké kůže. Pěstěný vzhled si totiž zaslouží každý. Nehledě na pohlaví a věk.

Specializovaná kosmetika pro úspěšný růst vlasů

Výrobky VLASIMO® byly vyvíjeny s jasným cílem: 1️⃣ Podpořit růst vlasů, 2️⃣ zmírnit vypadávání a 3️⃣ výrazně oživit vlasové folikuly pro tvorbu nových vlasů.

NASTARTOVAT VLASY

UNIKÁTNÍ SLEVA 10 %
Specializovaná kosmetika a kúra na podporu růstu vlasů a redukci vypadávání.
ROSTEME10
pouze dnes
UNIKÁTNÍ SLEVA 10 %
Specializovaná kosmetika a kúra na podporu růstu vlasů a redukci vypadávání vlasů.
ROSTEME10
pouze dnes