Co je to alopecie? Její nejčastější příčiny a léčba

Každému z nás v průběhu dne vypadne mezi 50 až 100 vlasy. V drtivé většině případů je vypadlý vlas nahrazený novým. Není to tak ale u všech. Lidé, kteří trpí alopecií, mohou postupem času dospět k částečné, nebo úplné plešatosti. Víme, co alopecii způsobuje? A existuje na ni nějaká účinná léčba alopecie?

V současné společnosti si velmi ceníme krásných, hustých a zdravých vlasů. Především u žen, ale tento požadavek obvykle dopadá i na muže. Proto se děsíme toho, že se jednoho dne probudíme a na polštáři najdeme bezvládně ležící chomáče vlasů. (I kvůli tomu, že masivní ztráta vlasů může indikovat vážný zdravotní problém, například rakovinu.)

Ve skutečnosti ale za výraznějším padáním vlasů může stát i něco jiného. Například alopecie, která způsobuje vypadávání ochlupení, které je i na jiných částech těla.

Jelikož lidé s alopecií často čelí společenským předsudkům a mohou mít potíže s navazováním romantických vztahů, podíváme se na vše, co byste o ní měli vědět.

co to je alopecie

Co je to alopecie a jak se projevuje?

Alopecie je termín, který označuje ztrátu vlasů a tělesného ochlupení. V prvních fázích si nemusíte vypadávání vlasů všimnout, protože ložiska mohou být příliš nepatrná. Problém je v tom, že lysiny se mohou začít spojovat, takže se nemusí postupem času dobře skrývat.

Alopecie může postihovat i řasy, nebo obočí. Také může zabraňovat novému růstu vlasů. V některých případech vlasy narostou, ale zakrátko zase vypadnou.

Specializovaná kosmetika pro úspěšný růst vlasů

Výrobky VLASIMO® byly vyvíjeny s jasným cílem: 1️⃣ Podpořit růst vlasů, 2️⃣ zmírnit vypadávání a 3️⃣ výrazně oživit vlasové folikuly pro tvorbu nových vlasů.

NASTARTOVAT VLASY

Příčiny alopecie

Existuje mnoho druhů alopecie (Alopecia areata, Alopecia universalis, Alopecia barbae…), takže se nedá určit jediná možná příčina, proč k ní dochází.

Odborníci se ale domnívají, že mezi spouštěče patří autoimunitní onemocnění, stres a nesprávné stravování. Androgenní alopecie zase souvisí s produkcí testosteronu v těle.

Alopecie u žen příčiny alopecie u žen a mužů

Ženy trpí alopecií podstatně méně než muži. Když už u nich alopecie propukne, jsou mnohem náchylnější k alopecii areata, která způsobuje vypadávání vlasů ve shlucích. Ženy mohou trpět i vypadáváním řas a obočí.

Alopecie u mužů

Alopecie je u mužů mnohem větším tématem, protože je postihuje častěji. Muži kvůli produkci testosteronu v těle mnohem častěji trpí androgenní alopecií. Stejně jako ženy mohou mít diagnostikovanou i alopecii areata, která je v jejich případě mnohem patrnější. Odborníci se domnívají, že alopecie může u mužů ve větší míře souviset s rodinnou anamnézou. Některé může dokonce trápit alopecie vousů.

Léčba alopecie

V současné době neexistuje žádný lék, který by vám mohl pomoci alopecii vyléčit. Místo toho se doporučuje prevence častějšího a masivnějšího vypadávání vlasů. (Asi nemusíme říkat, že čím dřív na svůj problém přijdete, tím to pro vás bude lepší.) Lékař vám také může doporučit změny, které podpoří růst nových vlasů.

Lékař vám může dále navrhnout:

  • Používání topických přípravků (Minoxidil…)
  • Injekce
  • Užívání léků (například léky, které potlačují reakce imunitního systému)
  • Světelnou terapii

léčba alopecie

Také se můžete s lékařem pobavit o alternativních metodách, které by mohly mít pozitivní vliv na celkovou kondici vašeho organismu. Obvykle se je doporučuje kombinovat s konzervativní léčbou, kterou vede lékař.

Potenciální benefity může mít v této záležitosti:

  • Užívání probiotik a prebiotik
  • Jemná masáž hlavy
  • Dieta bohatá na antioxidanty

Zkusit můžete i aromaterapii, akupunkturu či mikrojehličkování. Nejsme si ale jistí, nakolik mohou být tyto metody účinné. Vzhledem k tomu, že tyto alternativní techniky nemají prokázanou klinickou účinnost, ruku do ohně bychom za ně nedali.

Jak zmírnit její průběh?

Vlasy jsou obecně hodně citlivé na to, jak s nimi zacházíme a jak se o sebe staráme. Proto je vhodné učinit změny i v oblasti osobní péče a výživy.

Co se týče vitamínů a dalších živin, určitě do jídelníčku zařaďte: co pomáhá na alopecii příznaky

V ideálním případě změňte stravování nastálo. Pokud ale cítíte, že vám to bude nějakou dobu trvat, nebo se nezvládnete každý den stravovat jen zdravě, vyzkoušejte dlouhodobé užívání doplňků stravy na vlasy, které obsahují všechny důležité složky. Mezi ty, které se vyplatí vyzkoušet, patří doplněk stravy VLASIMO®.

Také při umývání vlasů nepoužívejte hodně horkou vodu, mějte po ruce kvalitní šampon a hřeben, který nebude vlasy příliš tahat a drásat a nenadužívejte tepelný styling vlasů.

Specializovaná kosmetika pro úspěšný růst vlasů

Výrobky VLASIMO® byly vyvíjeny s jasným cílem: 1️⃣ Podpořit růst vlasů, 2️⃣ zmírnit vypadávání a 3️⃣ výrazně oživit vlasové folikuly pro tvorbu nových vlasů.

NASTARTOVAT VLASY

UNIKÁTNÍ SLEVA 10 %
Specializovaná kosmetika a kúra na podporu růstu vlasů a redukci vypadávání.
ROSTEME10
pouze dnes
UNIKÁTNÍ SLEVA 10 %
Specializovaná kosmetika a kúra na podporu růstu vlasů a redukci vypadávání vlasů.
ROSTEME10
pouze dnes