Vedete nekonečný boj s akné? Vyzkoušejte tyto 3 tipy

Krásná a hladká pokožka bez nerovností je ideálem dneška. Co když vás ale trápí masivní akné na obličeji, nebo akné ve vlasech, kvůli kterému se stydíte jít ke kadeřnici? V takovém případě je každá rada drahá. V tomto článku vám však nabídneme odpověď.

Akné je problém. Nejen estetický, ale mnohdy také zdravotní. Především kvůli tomu, že může dojít k opravdu masivním zánětům, které mohou způsobit značné škody. Mnoha lidem by proto prospěla cílená léčba akné. Té se jim ale ne vždy dostává v takové míře, v jaké by to bylo potřeba.

A tak se s ním každý raději buď smíří, nebo zkusí drahé krémy a babské rady, které ale nemusí vždy úplně pomoci.

Jelikož to může být velmi frustrující zkušenost, v dnešním článku vám nabídneme podrobného průvodce, ve kterém si povíme o všem, co je nutné vědět.

proč vzniká akné

Proč vzniká akné?

Začneme trochu technicky. Lidská kůže je posetá póry, které jí umožňují dýchat a vylučovat pot. Póry se ale mohou ucpat nečistotami, jako jsou třeba zbytky kožního mazu, částečky prachu a podobně. To vede k tomu, že se na daném místě začnou množit bakterie. Což je už jen krok k zánětu, pupínkům a akné. Jelikož si hodně lidí nedokáže dát pokoj, snaží se jich zbavit mačkáním. Po čemž jim mohou zůstat jizvy po akné, které se stanou kaňkou na jejich jinak bezchybném zevnějšku.

Známé druhy akné

Není pupínek, jako pupínek. O čemž vás snadno přesvědčíme o kousek níže tím, že vás seznámíme s několika druhy akné.

Specializovaná kosmetika pro úspěšný růst vlasů

Výrobky VLASIMO® byly vyvíjeny s jasným cílem: 1️⃣ Podpořit růst vlasů, 2️⃣ zmírnit vypadávání a 3️⃣ výrazně oživit vlasové folikuly pro tvorbu nových vlasů.

NASTARTOVAT VLASY

Rozlišujeme:

  • Černé tečky
  • Bílé tečky
  • Papuly
  • Pustuly
  • Noduly
  • Cysty

Černé tečky určitě znáte. Jde o útvary, které jsou zakončené malým černým bodem. Ne vždy je jednoduché je vymáčknout. Většinou jsou způsobené nahromaděnými kožními buňkami a mazem. Bílé tečky mohou mít stejný základ, jako mají ty černé. Jen s tím rozdílem, že pór je oproti černým tečkám uzavřený bílou čepičkou. Oba tyto druhy akné se většinou vyskytují jen občasně a solitérně.

druhy akné černé tečky

Jiné podmínky panují u zánětlivých typů akné, jako jsou papuly, pustuly, noduly a cysty. Papula vznikne tak, že je zánět tak velký, že se stěny pórů zhroutí. Z toho vznikne akné, které je měkké na dotek a je orámované narůžovělou kůží. Pustuly jsou oproti tomu naplněné hnisem. Bývají výrazně červené a může na nich být žlutá, nebo bílá čepička. 

Podstatou nodulů je akné v hlubších vrstvách kůže. Z toho důvodu je prakticky nemožné je léčit v domácích podmínkách. Úplně nejhorší jsou ale cysty, které jsou nejhlubším typem akné a které jsou obvykle způsobené rozsáhlým zánětem. Právě po cystách vám nejčastěji zůstanou jizvy.

3 tipy, jak se ho zbavit

U dvou posledních zmíněných typů akné je nesmyslné se pokoušet o jejich odstranění doma. V takových případech vám pomůže pouze návštěva zkušeného dermatologa, který vám předepíše speciální kosmetiku na akné, nebo léky. 

V ostatních případech ale samozřejmě můžete vznik akné upravit tím, jak se o sebe staráte. Po konzultaci s dermatologem můžete zkusit tyto změny i v rámci prevence horších druhů zánětlivých akné.

Správně se odličujte jak se zbavit akné

Opakování je matka moudrosti. Takže vám znovu připomínáme, že je hřích chodit spát s nalíčenou tváří. Vždy, ať už jste po příchodu domů jakkoliv unavená, sáhněte po odličovacím mléku, nebo oleji, který odstraní nános šminek. 

Důležité je, aby šlo o produkt, který je schopný rozpustit make-up, tekutou rtěnku a voděodolnou řasenku. Aby se tvář zbavila všech nečistot, vůbec se nezdráhejte použít ještě čisticí gel na obličej a micelární vodu. (Tu ale nezapomeňte opláchnout.) Vhodná je i pleťová voda, která kůži hydratuje a uklidní. 

K mytí tváře byste měla přistoupit i ráno po probuzení, kdy se na ni dostanou odumřelé buňky a nečistoty, které se na ní zachytily kvůli potu a mazu z polštáře. Umývat tvář gelem na akné by si měli i muži!

kosmetika na akné Používejte správnou kosmetiku

Aby vaše pleť dostala přesně to, co potřebuje, obstarejte si kosmetiku na akné. Nemusí jít o drahé přípravky z lékárny (i když, ani těm se při závažnějším průběhu asi nevyhnete). Účinné produkty nabízejí i drogerie. 

Cíleně si vybírejte ty, které jsou určené pro mastnou, problematickou a aknózní pleť. A to ať už hledáte pleťový krém, make-up, nebo masku. Co se týče složení, dívejte se po přípravcích s kyselinou salicylovou, jílem, nebo sírou.

Dopřejte tělu správnou výživu výživa na akné

Vitamíny na akné neexistují. Vitamíny, které jsou prospěšné pro zdraví kůže však ano! Jde například o vitamín C, vitamín E nebo o vitamín A. Pro zdravou kůži je hodně důležitý také zinek. (A to jak v rámci vnitřního, tak vnějšího použití.) 

Pokud si nejste jisté, že zvládnete skladbu zdravého jídelníčku, ve kterém budou všechny výše uvedené látky (a ještě v dostatečném množství), vezměte si k ruce přírodní doplňky stravy, které vám pomohou maximalizovat efekt vašeho snažení. Některé z nich dokonce obsahují i bylinky na akné.

Jak se zbavit jizev po akné

Co když ale byla škoda dávno napáchána? Opravdu vás to předurčuje chodit s viditelnými jizvami? 

V případě, že je vnímáte jako opravdu velký problém, pohovořte si se svým kožním lékařem o možnostech estetického zákroku, který pomůže viditelnost jizev trochu zmenšit. Počítejte ale s tím, že si za něj budete muset zaplatit. Ploché jizvy se dají zamaskovat kvalitním make-upem. Také se můžete pokusit mazat jizvy olejem s obsahem vitamínu A

Co z toho plyne? Především to, že akné je rozhodně lepší cíleně předcházet. Tak nezapomeňte. Kvalitní péče o pokožku, která zahrnuje pravidelné čištění a zdravější jídelníček podpořený dlouhodobým užíváním přírodního doplňku stravy, jako je například české Vlasimo, je cesta, která vás i přes občasné trable může dovést k vytouženému úspěchu.

Specializovaná kosmetika pro úspěšný růst vlasů

Výrobky VLASIMO® byly vyvíjeny s jasným cílem: 1️⃣ Podpořit růst vlasů, 2️⃣ zmírnit vypadávání a 3️⃣ výrazně oživit vlasové folikuly pro tvorbu nových vlasů.

NASTARTOVAT VLASY

UNIKÁTNÍ SLEVA 10 %
Specializovaná kosmetika a kúra na podporu růstu vlasů a redukci vypadávání.
ROSTEME10
pouze dnes
UNIKÁTNÍ SLEVA 10 %
Specializovaná kosmetika a kúra na podporu růstu vlasů a redukci vypadávání vlasů.
ROSTEME10
pouze dnes